Kako da ocistim peglu
22 Mar
Česta upotreba pegle, pre ili kasnije i u većoj ili manjoj meri, uvek je praćena pojavom nečistoća koje stvaraju smetnje prilikom peglanja, i koje potrebno otkloniti sa pegle, kako bi peglanje moglo da se odvija nesmetano i kako ne bi ostajali tragovi te nečistoće na odeći koju peglate.
Nečistoće na pegli, mogu biti vidljive i nastati unutar same pegle ili se mogu uočiti i nastati spolja, direktno na površini pegle kojom peglate, odnosno na površini koja dolazi u direktan dodir sa površinom koju peglate, dok peglate.
Unutrašnje nečistoće unutar pegle, nastaju kao posledica nagomilavanja kamenca koji se stvara mineralizacijom vode koju koristite u toku peglanja, a spoljašnje nečistoće na pegli, nastaju kada određena tkanina ostavi trag boje ili svog sadržaja na dnu pegle.
Kako bi ste se rešili unutrašnje nečistoće na pegli, ali istovremeno i kako bi ste nastajanje te nečistoće sprečili, povremeno, u peglu sipajte sok od limuna i ostavite ga da oko sat vremena u njoj odstoji, potom je isperite i koristite isključivo destilovanu, odnosno prokuvanu i ohlađenu vodu za peglanje. Sok od limuna sadrži limunovu kiselinu, koja ne agresivno, ali ipak delotvorno i uspešno otklanja vodeni kamenac iz pegle, a destilovana ili prokuvana i ohlađena voda uzrokuje nemerljivo manju pojavu kamenca nego što je to slučaj sa vodom koja nije destilovana ili prokuvana.
Kada su u pitanju nečistoće na spoljašnjem delu pegle, njih možete ukloniti blagim, ali upornim ribanjem zaprljane površine i to gusto napravljenom mešavinom limunovog soka i soli, nakon tretiranja površine pegle na ovaj način, peglu obrišite vlažnom krpom nekoliko puta i na taj način sa nje uklonite tragove limuna i soli.
Takođe, spoljnu površinu pegle možete očistiti i tako što ćete peglu dobro zagrejati i trljati zaprljanu površinu po tkanini koju ćete potom baciti, a na koju će se preneti svi tragovi nečistoće sa pegle.