Smanjivanje bora uz pomoc vitamina
16 Feb
Kažu da je koža ogledalo nase ishrane, kao i to da nam upravo ona pokazuje sta nam zapravo nedostaje od vitamina. Najveći neprijatelji kože su dijete, brza hrana koja postaje sve popularnija.
Da bi koža bila zdrava, neophodni su joj vitamini, a to se postiže sto raznovrsnijom ishranom.
Naravno, i tada je moguć nedostatak vitamina. Upravo taj nedostatak može se nadomestiti kozmetičkim preparatima, koji u određenom periodu života postaju neophodni. Kada se borimo protiv bora, najbolji vitamini su A, E, C, F i betakaroten. Ako vitamini ne pomognu, tu je i lifting lica kao tretman.
Vitamin A (retionol)
Poboljšava čvrstoću kože, reguliše lučenje lojnica i znojnica. Takođe podstiče sintezu kolagena. Najviše ga ima u mlečnim proizvodima, sirovom žumancetu, jegulji, jetri…
Betakaroten
Posebno je važan jer se pretvara u vitamin A, što znači da je jači antioksidant. Dakle, on štiti delove kože od slobodnih radikla koji mogu nastati pod dejstvom ultraljubičastog zraka. Najviše ga ima u narandžastom i žutom voću i povrću (šargarepa i kajsija).
Vitamin E (tokoferol)
Vitamin E je veoma dobar saradnik u borbi protiv starenja. Najviše ga ima u klicama žita, u sojiniom, kukuruznom i paliminom ulju, kao i u margarinu.
Vitamin C (askorbinska kiselina)
Vitamin C poboljšava povrsinsku cirkulaciju i proizvodnju kolagena. Koži daje sjaj. Takođe pomaže u otklanjanju mrlja na koži. Najviše ga ima u limunu, grejpu, pomorandžama, jagodama, borovnicama, kupinama, jagodama, kao i u povrću: kupus, paradajz, mladi krompir, paprika, peršun…
Vitamin F
U kozmetičkim proizvodima se koriste dve esencijalne masne kiseline, veoma važne za organizam, dok se prirodni vitamin F ne koristi. Bez vitamina F koža je suva, podložna ekcemima i sporo se regeneriše. Najviše ga ima u ribi kao što je losos, haringa i tunjevina i u biljnim uljima.