Balet
18 Mar
Ples koji se izvodi u sceni pretežno na vrhovima prstiju svakako je balet. Balet je jedna od najstarijih plesnih tehnika koja je temelj svim ostalim plesnim stilovima.
Balet je jako elegantan, graciozan i eteričan pa ga svi smatraju pretežno ženskim sportom, namenjenom zadjevojčice, koje skakuću u čipkastim haljinicama, ali u jednakoj meri u svetu balet plešu i muškarci.
Istorija baleta
Još početkom 16 veka u Italiji prvi puta se pominje naziv balletti, koji je označavao figuralni ples. U osnovi su bili scenski prilagođene verzije društvenih plesova tog vremena. Neki su proizašli iz dvorskih protokola, a drugi iz zabava seljaka. Balet se u klasičnom smislu razvio u Francuskoj. Najčuveniji plesač sredinom sedamnaestog vekaa bio je Louis XIV. U osamnaestom veku balet je toliko uzeo maha da je već precizno ustanovljeno svih pet pozicija, i sve je veći naglasak na otvorenosti stopala. Plesalo se na sceni, a publika je sedela ispred plesača. U prvi plan dolaze pokreti a skokovi postaju sve češći i pojavljuje se mnoštvo pirueta.
U devetnaestom veku baletske predstave izvode se pred sve manjom i uglavnom elitnom publikom. Noge se otvaraju do punih 180 stupnjeva, a čas baleta obuhvata niz vežbi počevši od jednostavnih pokreta do najsloženijih skokova i okreta. Žene su počele plesati na vrhovima prstiju i vremenom je balerina naučila kako da opšivanjem pojača vrhove svojih papuča kako bi je one bolje podupirale (današnje “špice” su se pojavile mnogo kasnije).
Elementi baleta
Krajem devetnaestog i u dvadesetom veku struktura baleta postaje već savršeno precizna i ističe se lepota linije. Svi pokreti su kontrolisani i ne sme se izvoditi sa zgrčenim mišićima. Elementi koji se vežbavaju su veliki i mali čučnjevi(plié i grand plié), istezanje i dizanje nogu, rad stopala, različiti nagibi i rotacije tela, različite vrste okreta (pirouette) i skokova
Rekreativno i profesionalno
Iako kada pomislimo na balet uglavnom zamislimo profesionalca na sceni, isntruktori baleta kažu da je ova aktivnost namenjna i rekreativcima. Razlika je samo u tome što rekreativci izvode manje komplikovane elemente i ne moraju otvoriti stopala do punih 90 stepeni, već koliko to dopušta individualna prirodna predispozicija tela.